Fenerbahçe Ülker Devrimi

ulkersportsarena

“Yiğitliğe bok sürdürmeyeceğiz” diye mırıldanmanın âlemi yok, yüksek sesle söyleyelim:

Biz bu Ülker sponsorluğu konusunda fena halde yanılmışız.

Başlangıçtaki, ideolojiye dayalı çıkışlar, arkasında fikir desteği olmadığı için, ucuz kalmaya mahkûmdu. Nitekim ilk zamanlarda kongre kürsüsüne çıkıp gürleyen zevatın büyük çoğunluğu Aziz Yıldırım’ın bir işmarıyla, bilemediniz iki sohbetiyle hizaya gelen kişilerdi.

Bu çıkışta samimi ve fikrî takip sahibi olanlar da bir süre sonra, Ülker’in yönetimde dayatmacılıktan uzak, icraatta ise adeta “Genç Vito Corleone” gibi hızlı ve başarılı olduğunu görünce, keyfini çıkarmayı tercih ettiler.

Bizim gibi kaşı çatık “Sadece Fenerbahçe. Sponsor da neymiş” tayfasının durumu ise malûm, kronik… Başta teknolojik olmak üzere her türlü yeniliğe ayak uydurup, konu Fenerbahçe’ye geldiğinde en küçük değişimden bile ödü kopan adamlarız. Gözümüzden sakındığımız için, sakınılan göze çöp battığını bile bile ve belki de bizzat bundan keyif alarak yaşıyoruz.

Ama hiçbirimiz aptal değiliz.

Öyle ya da böyle, fikirleri söz konusu olduğunda “Kaba Softa ve Ham Yobaz” kıyafetini giymeyen insanlar için, istikrar ve bununla birlikte gelen başarı paha biçilmez hazinelerdir. Fenerbahçe Ülker’in ortaya çıkardığı ve bizi getirdiği nokta da bundan ibaret.

* * * * * *

Futbol takımı ve kulüp yönetimi için dillerden düşmeyen, fakat çeyrek asıra yaklaşan “saltanat” süresince esamisi bile okunmayan “kurumsallık” yalanı Ülker’i de canından bezdirir zannettik. Bu evhamın boşa çıkışı hepimizi mutlu ediyor!

Kerameti kendinden menkul yöneticilerin karış(a)madığı bir erkek basketbol takımı meydana geldi.

Ara sıra ağlamaktan ve gelene “ağam” derken, işine gelmeyen ağasının kuyusunu kazmaktan başka icraat yapmayan baba-oğul hanedanları (!) Fenerbahçe erkek basketbolundan uzaklaştırıldı.

Kuruluşundan beri tek amacı Avrupa Kupası kazanmak olan kadın basketbol takımının (neredeyse erkek basketbol takımları kadar para harcamasına rağmen, çiftlik gibi yönetildiği için) finalde Galatasaray’a amacı olan kupayı verdiği yerde, hem betondan, hem basketboldan anladığını iddia eden bir yönetim zihniyetinin yerine, sadece basketbolu yöneten bir kadro oluşturuldu.

* * * * * *

Lafın ucunu bağlayalım artık.

Eleştirilebilecek bütün noktalara rağmen Fenerbahçe-Ülker birleşiminin “devrimci” bir karar olduğunu tarihe not olarak düşmek gerek.

Bu devrimci karar, Obradoviç’in göreve gelmesiyle birlikte zirveye ulaştı. Her maç öncesi, her maç sonrası, akla esen her an, her yere yazılan #ObradoviçinAskerleriyiz tabiri de bu devrimin güncel şifresi.

Fikir planına getiren, vesile olan, teklif eden, kabul buyuran, uygulayan, çalışan, çabalayan, uğraşan, didinen, yöneten, oynayan, seyreden, tezahürat yapan herkese teşekkürler.

Niyet böyle güzel olduktan sonra, her eleştiri değerlenir, her şey konuşulur, her iş çözülür.

Bir bölük de olsak, bir tabur da… Güzel bir orduyuz.
#BizFenerbahçeliyiz
#ObradoviçinAskerleriyiz

Barış EYMEN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s