Maccabi Maçında Susanın…

fenerbahceulker

Koyun görünce insanın aklına basketbol gelir mi? Benim geliyor.

Okulu kırıp, Abdi İpekçi Spor Salonu’na, Fenerbahçe-Ortaköy maçına yollanmışız. Şimdilerde 22 yıllık, o zamanlar daha 2-3 yıllık kardeşim Burak ile mezarlığın yanından salona doğru yürürken insanlar değil, koyunlar eşlik ediyor bize. Salona varıp maça giriyoruz. Sahadaki Ortaköylü oyuncular bizden kalabalık. Arap Erkan “Sadece tribünde birlikte takılmayın. Sinemaya da gidin beraber. Çok güzel filmler gelmiş” diyor. Sonra da sahaya dönüp Ortaköylü bir oyuncuya “Hişt hişt top sakal” diye bağırıp gülüyor. Peşinden biz de! O sıralar Fenerbahçe’de oynayan Levent dönüp bakınca “Sana değil kaptan, sana değil” diyoruz. Ortaköylü oyuncu koyun gibi yüzümüze bakıyor.

Bir Stefanel Milano maçına, bu defa ben kaçamamışım, diğer bir kardeşimiz Alper ile Burak birlikte gidiyorlar. Bodiroga’lı, Fucka’lı, Gentile’li Milano durulmuyor. Önce sahada, sonra tribünde bir karambol. Bizim Alper, diğer bir yıldızları Blackmangillerin Rolando yüzünden salondan atılmış. Okulda mağrur ve vakuruz. Arkadaşımız gereği neyse onu yapmış.

Kaderin cilvesi… Bir Fenerbahçe-Ülker maçı… Kulakları çınlasın, Allah uzun ömür versin, bir Orhan abimiz var. Dünya tatlısı küçük kızlarını tribüne emanet edip “Ben on dakikaya geliyorum” diyor. Üçüncü dakikada koridorda, beşinci dakikada karşı tribününde, sekizinci dakikada yine koridorda, onuncu dakikada söz verdiği gibi yanımızda. Rakip seyirci, bulmaca dergilerindeki “çizgileri birleştir, ortaya şekil çıksın” oyunu gibi dağılmış. Tribünde hepimiz olan biteni “hayatın doğal akışına uygun” bulduğumuz içindir ki, kaldığımız yerden devam ediyoruz; “Fenerbahçee… Sen çok yaşaa… Canım fedaa ol-sun saa-naa”

Maslak’ta Ayhan Şahenk’te bir Galatasaray deplasmanı… “Dallas Comegys sakat, oynamayacak” deniyor. Takıma güvenimiz sonsuz ama Dallas da olsa… Maç saati yaklaştıkça durumu soğukkanlılıkla karşılayan yorumlar artıyor. Sonra bir de bakıyoruz ki Dallas elinde topla sahaya doğru yürüyor. Neredeyse x bir futbol maçındaki gol sevincine benzer bir coşkuyla tribün yıkılıyor; “Dallas Cimbom’un a….nı s..” sesleri!

Bir süre aradan sonra basketbol yatırımları yeniden başlamış. Abdi İpekçi’de eskinin görkemli günlerini aratsa da ince kıpırdanmalar var. Aydın Örs’ün başında olduğu takımdan bir tatlı huzur almak için salondayız. Bir Telekom maçı. Recep Ankaralı’nın düdüğüyle salon ayakta. Küçük çocuğuyla saha kenarında maçı izleyen bir abi, kucağındaki çocuğu sahaya doğru uzatarak, müthiş bir netlikte “Bu çocuğu g..üne sokarım senin!” diye bağırıyor. Bana öyle geliyor ki Recep Bey bile yadırgamıyor bahsi geçen fiili. Çocuk dahi “Biz Fenerbahçeliyiz. Babamdır. Yapar” der gibi bakıyor. Maçı kazanıyoruz.

* * * * * *

Günün birinde Fenerbahçe tribünlerinin de tarihi yazılacak. O kitabın son sayfalarına neler yazılacağını bilemeyiz ama geri gelmeyecek geçmiş zamanlar anlatılırken methiyelerin havada uçuşacağı kesin.

“29 Mart 2012 Abdi İpekçi Tribünü” işte o günlere bir selamdı. Yarın başlayacak Maccabi serisi için de yaşanması gereken bu. Olurdu, olmazdı, sebeplerdi, hepsi başka mesele.

Allah aşkına bu Salı, bu Perşembe, olursa beşinci maçta, şu Ülker Arena’da hiçbirimiz sahaya koyun gibi bakmayalım.

Fenerbahçe için… Maçların sonunda “Her zaman, her yerde, en büyük Fener” patlatmanın keyfini yaşamak için…

* * * * * *

Ben şunu çok iyi biliyorum:

Salonda ya da televizyon başında maçı izleyen binlerce taraftarın (hele ki bunlar Spor Sergi’yi ve Abdi İpekçi’yi yaşamış insanlar ise) aklı % 50 sahada, % 50 tribünde olacak. Tribünden sahaya “az ses” gittiği her an, içlerinden aynı tezahüratı patlatacaklar:
“Bu maçta susanın ……. …….”

Barış EYMEN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s