Hayırlı Evlat Anthony Bennett

bbasin1_53931_3369345

Nasıl bir basketbolcudur? Bugüne kadar neler yapmıştır?

Bunlar, tıkla-oku kâbilinden rakam işleri.

Hepsine bu yazının aşağı kısmında göreceğiniz linklerden ulaşmak mümkün.

Bizim “Safalar getirdin” yazısının yönüyse başka.

* * * * * *

Anthony Harris Bennett, 14 Mart 1993 tarihinde Kanada’da, Ontario şehrinde dünyaya gelmiş.

Ontario deyince biz yaştaki insanların aklına, orijinal ismi “il Comandante Mark” olan, ancak ülkemizde “Kaptan Swing” adıyla bilinen çizgi roman serisi gelir.

Reislerinin peşinde kırmızı urbalılara karşı mücadele eden söz konusu tayfa, adeta Obradovic tarafından yönetilen bir takım gibiydi; kaybettikleri nadir görülürdü.

* * * * * *

Yeni transferimizin hayatında büyük bir öneme sahip olan annesi Edith, Bennett’ın doğup büyüdüğü “Jane and Fitch” semti için hiç de iyi şeyler söylemiyor:

“Kanada’nın en büyük suç ve çete yaşantısının merkezi. Sokaklarda şiddetin ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bir yer”

Böyle bir ortamda Cleveland’ın 1 numaralı draft seçiminin çıkması sürpriz sayılmalı mı? Emin değilim. Zira iki ayrı hastanede, günde 16 saati bulan mesaileri sayesinde üç çocuğunu büyüten ve hepsine örnek olan Edith Anne, oğlunun aklına çok önemli bir şeyi kazımış:

“Çalışmak, her şeyden önemlidir. Olabilecek en kötü yerde büyümüş olabilirsiniz. Eğer kendinize bir hedef seçerseniz ve onu başarabilecek kadar çok çalışırsanız, sizi durduracak hiçbir şey olamaz”

Bizim yerli basketbolcuların çoğu “çalışmak” kelimesinin geçtiği yerde, hele bir de bunun başına “ekstra” gelirse, gözlerine ışık tutulan tavşan gibi kalakaldığından, bunu onlara (!) anlatabilmek zor. Neyse… Öyleleri Allah’ından bulsun… Biz konumuza dönelim.

* * * * * *

Baba Delroy Harris de herhalde kıymetli birisi ama aile için “One person to rule them all” noktasında Edith Annemizin bulunduğu kanaatini, Nevada Üniversitesi koçu Dave Rice’ın beyanı pekiştiriyor:

“Anthony’nin bu hayatta yaptığı her şeyde en önemli kıstası, annesinin mutlu olmasıydı”

Dolayısıyla Bennett’ın hedefi de basketbol sayesinde para kazanabileceğini anladığı andan itibaren annesinin üzerindeki yükü biraz olsun alabilmek olmuş.

Doğduğu yerden 3.000 küsur kilometre uzağa gidip Findlay Prep’te oynaması, oradan kolej için Nevada’ya sıçraması ve sonunda draft 1 numarası olması, hep bu motivasyon sayesinde.

Peki “o an” ne zaman gelmiş? Arz edelim.

* * * * * *

13 yaşına kadar basketbol ile olan ilişkisi, arkadaşlarıyla Bostancı sahilde laylaylom takılmak seviyesinde olan Bennett, ailesi Brampton isimli banliyöye taşınıp da doğduğu yerin etkilerinden sıyrılması kesinleşince, hele bir de üzerine seri şekilde boy atınca, çevrenin “Sen basketbol oynasana kardeşim” teşvikiyle karşılaşmış.

O da “Hiç böyle düşünmemiştim yahu. Dur bi’ deneyelim bakalım” demiş ve paçaları sıvamış.

Üstüne, Edith teyzenin etkisi burada da kendini göstermiş. Memleketi Jamaika’nın Ewarton şehrinde başarılı bir atlet ve netbol oyuncusu olan annemiz, oğlundaki atletik yeteneği görüp “Mert dayanır, namert kaçar” diyerek, çocuğu iyice yüreklendirmiş.

Sonrası şuralarda…

Wikipedi (Türkçe)

Wikipedi (İngilizce)

NBA.com

Basketball Reference

* * * * * *

Velhasıl…

Yetenek genetik.

Çalışma alışkanlığı genetik.

Koç Obradovic.

Bu durumda biz de “Artık Fenerbahçe’de bir ‘Ontario Kurdu’ var” diyebilecek miyiz? Öyle umuyoruz.

Fakat şu da çok açık ki bütün kariyeri boyunca nice kurt sürüsünü bihakkın idare eden koçun takımında Bennett için bunu söyleyemez isek, bundan sonra, bundan başka bir yerde söyleyebilmek, pek de kolay olmaz.

Son söz:
Bezme revnak verdin, hayırlı evlat. O forma kutsaldır, nasip olmaz herkese…

Barış EYMEN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s