Yolun Açık Olsun Pero Antic!

Transferi ilk açıklandığı zaman görüşümü soran arkadaşlara; “oturmuş bir sistemde, rollerin belli olduğu bir takımda çok iş yapar; ama kötü ve yanlış kurulmuş bir takımda hedef tahtası olur!” demiştim. Obradovic gibi herkesi rolünün yıldızı yapabilen bir basketbol dâhisinin sisteminde Antic’in de yer alacak olmasına elbette sevinmiştim.

Birçok kişi tarafından, genellikle haksız olduğunu düşündüğüm gerekçelerle eleştirilmişti. Ama bu takımda ne kadar önemli bir rolü olduğunu görmek isteyene her defasında gösterdi. İşler kritikleştikçe, ne zaman birisinin elini taşın altına koyması gerekse, bunu tam zamanında yapıyor ve hakkıyla yapıyordu. Oyunun tıkandığı yerde sopsoğuk giriyor ve iki üçlük atıp, hem rakibin dengesini bozuyor, hem bizim hücumumuza soluk aldırıyordu.

Savunmada hızlı ve çabuk ayaklı uzunlara karşı zorlanması kaçınılmazdı elbette. Ama itiş kakışla kendisine yer açan hantal rakiplerin emdiği sütü burnundan getiriyordu. Fiziksel temastan geri adım atmıyor, rakiplerinin canını yakmaktan zerre imtina etmiyordu.

Bu kadrodaki rolünün ne kadar mühim olduğunu ve niçin tercih edildiğini gösteren en iyi örnek, 2016 Euroleague Çeyrek Final Serisinde Real Madrid’e karşı oynadığımız ilk iki maçtır. 2015 final-four’unda aynı Real Madrid karşısında, sezonun MVP’si Bjelica dâhil, mental olarak nasıl sapır sapır döküldüğümüz, İspanyol ekibinin tahriklerine teslim olduğumuz hatırlanırsa, Antic’in bize kattıklarının basketbol adına ne kadar kutsal olduğu takdir edilir.

Bu oyunda mental değer, yeteneğin de önündedir. Zaten o seviyede oynamak için asgarî bir yetenek olur. Ama işlerin telafisi olmayan noktaya geldiği zamanlar, bu tip adamların vaktidir. Antic bu takıma buz adam olmayı öğretti. Etkilenen değil, etkileyen; duygularına kapılan değil, rakibin duygularıyla oynayan… Kadro olarak senelerdir en büyük kusurumuz “mental”di. Antic, bu problemi aşmada varlığı ile arkadaşlarına canlı bir örnek oldu. Bu tip mental katkı yerine göre istatistiksel katkıdan çok daha değerlidir. Bu sebeple bizden aldığı her kuruşu hak ettiğine inandığım bir basketbolcumuzdu.

Gelişine sevinmiştim. Gidişine elbette üzülüyorum. Yolun açık olsun Pero!

Hakan YAMAN

12 Eylül 2017 – FENERBASKET

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s